Fri fragt ved køb over 600 kr. for strømper - Vin afhentes eller aftales nærmere ved bestilling
Shop

Domaine du Rey

Kategori:

Beskrivelse

Mellem Osse-floden, der løber mod Garonne, og Douze, som løber ud i Adour, på det punkt, hvor vandet deler sig mellem de 2 store bassiner i sydvest, er der et område, som samler alle de geologiske særtræk i regionen Ténarèze. Sand kommer fra vest, kalkholdige sedimenter, aflejringer der kommer ned fra Pyrenæerne.

Ténarèze, der er kendt for sine meget langtidslagrede Armagnacs, men også for de aromatiske kvaliteter af sine vine. Domaine du Rey besidder al den geologiske mangfoldighed af Ténarèze, en blanding af det blonde sand i Bas Armagnac, ler-kalkstensjorden i Condomois og de aflejringer, der er båret fra Pyrenæerne. Sand og ler er blandet Boulbènes dalen, mens ler-kalkstens “terreforter” er skråningernes jordbund, og på toppene optræder kalkstensjordene kaldet “peyrusquet” og sandsten. Jordens mangfoldighed gør den rig og muliggør selektiv modning af druerne. Domainet ligger tæt ved  landsbyen Conté.

Historien om, hvorfor kronhjorten pryder etiketten, er fortællingen om den uheldige Seigneur Louis Henri de Pardaillan de Gondrin, Marquis de Montespan. Med gasconisk  stædighed brugte hele sit liv på at bekæmpede Kong Louis deb 14, for at vinde sin kone tilbage, Han valgte hjortegeviret til et emblem, som han prydede både våbenskjold og porten til sit slot.

Kronhjorten er stadig en naturlige del af domainet, og ses ofte i vinmarkerne.

Domaine du Rey producere 5 vine samt Armagnac i forskellige årgange.

4 Cépages – hvidvin

Colombard-Sauvignon – hvidvin

Lola Rosé – rosé

Au Conté -rød

Gros et Petit Manseng – moelleux (sødlig sauternetype)