• Gratis fragt over 600 kr.
  • Levering 1-2 hverdage
  • 14 dages fuld returret

Søg efter produkter…

Floc de Gascogne Blanc

145 kr.
-
+
Du har opnået gratis fragt med GLS!
Køb for 600 kr. mere for gratis fragt med GLS
Produktbeskrivelse

Domaine de Polignac

Floc de Gascogne Blanc : Colombard, Gros Manseng og Ugni Blanc

Alkohol 16%

Yderligere informationer

Domaine de Polignac bruger klassiske rødvinsdruer som Cabernet Sauvignon og Merlot til Floc de Gascogne Rosé og Colombard, Gros Manseng og Ugni Blanc til Floc de Gascogne Blanc.

Alkoholprocent 16%. Efter åbning sættes flasken på køl. Den kan holde sig mindst en måned ….. men så længe går der aldrig!

Serveringsforslag med Floc: 1/3 Floc og 2/3 4 cepages eller Colombard-sauvignon

Serveringstemperatur: 6-8℃

Lidt om Floc

I slutningen af 1400-tallet begyndte de første spæde forsøg på at blande den stærke Armagnac med den, for den tid, lidt for lette rødvin. Resultatet, Floc de Gascogne, tog dog først form omkring midten af det 16. århundrede – måske der har været en eller flere musketérer indblandet.

Opskriften på Floc: den friskpressede druemost tilsættes 1/3 del Armagnac, der har en fadstyrke omkring 63%, hvilket både stopper gæringen og virker som konserveringsmiddel. Det er helt uden E-mærker!!! Hele herligheden hældes på tank. Der smages løbende indtil druemost og armagnac har beriget hinanden til den aromatiske Floc.

 

Relaterede produkter

Domaine Michel Vieilles Vignes “Sur le chêne” 2018

250 kr.

Domaine Michel Quintaine 2021

220 kr.

Mont-Caume rouge fra Les Luquettes – 6 flasker

600 kr.

Pascal Devilliers – champagne traditionel demi-sec

fra 225 kr.

Søgning

Menu